Nauczyciele Pasji Pisania        

JAKUB WINIARSKI

iwona grodzka gornik

prozaik, poeta, krytyk literacki i prawdopodobnie najskuteczniejszy polski nauczyciel pisania. Jego wychowankowie to m.in.: Katarzyna Kołczewska, Marta Zaborowska, Nikodem Pałasz, Dorota Ponińska, Iwona Grodzka-Górnik, Jolanta Czarkwiani, Matylda Man, Natalia Bukowska, Magdalena Żelazowska, Joanna Onoszko, Sandra Stawińska i Kasia Kowalewska – ta lista stale się wydłuża. Od 1 czerwca 2010 do 31 sierpnia 2013 redaktor naczelny „Nowej Fantastyki” i kwartalnika „Fantastyka Wydanie Specjalne”. Tych, którzy chcą pisać potencjalne bestsellery, szkoli w Pasji Pisania oraz Instytucie Badań Literackich. Na FB ma grupę „Jak minął twój pisarski tydzień?” (nazwa pochodzi od kultowego pytania, jakie pada na jego kursach), w ramach której prowadzi m.in. bezpłatne spotkania z cyklu Warsztat Pisarza. Do tej pory opublikował sześć książek. Trzy poetyckie – „Przenikanie darów” (1995), „Obiektyw” (1997), „Piosenki starego serca” (2011), dwie powieści oraz we współpracy z Jolantą Rawską „Po bandzie, czyli jak napisać potencjalny bestseller” (2015).

Na stronie Jakuba Winiarskiego, znajdą Państwo opinie uczestników:

http://www.literaturajestsexy.pl/referencje/

fot. Mirosława Kowalczuk


MICHAŁ PAWEŁ URBANIAK

absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Śląskim. Prozaik, krytyk literacki, recenzent, współautor antologii opowiadań „Zemsta jest kobietą” (Wydawnictwo JanKa 2011). Współautor antologii „Błąd. Zbiór krótkich opowiadań PROwincji” (Fundacja Manowce Kultury 2018). Od lat publikuje m.in. w „artPAPIERZE”, „Śląsku” oraz na portalu książkowym biblionetka.pl. Czytanie jest jego największym uzależnieniem, a pisanie – sposobem na życie. Znakomity nauczyciel kreatywnego pisania. Od roku 2014 poprowadził prawie 50 kursów internetowych w Pasji Pisania i jest bardzo ceniony przez wszystkich absolwentów. Znakomicie motywuje do pracy, daje wsparcie i rzetelną wiedzę na wszystkich poziomach zaawansowania. Maju 2020 roku ukazała się jego powieść „Lista nieobecności”. W maju 2021 r. wydał, świetnie przyjętą przez krytyków i czytelników, kolejną książkę- "Niestandardowi".  W marcu 2023 roku ukazała się trzecia powieść "Doll story".

 

DANUTA AWOLUSI

jaroslaw kaminski

absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Śląskim. Autorka powieści obyczajowych i książek lifestylowych. W 2013 roku debiutowała powieścią „Na wysokim niebie”. Na swoim koncie ma osiem wydanych powieści, które zaskarbiły sobie przychylność czytelników (m.in. „Macochy”, „Twoja wina”, „Nie mówiąc nikomu”). Współpracowała z wydawnictwem SOL, PASCAL i Prószyński i Ska. Od dziesięciu lat prowadzi blog krytycznoliteracki Książki Zbójeckie, który obecnie przybrał formę kanału na YouTube. Autorka podcastów, felietonów, dziennikarka związana z portalem literackim granice.pl dla którego przeprowadza wywiady z pisarzami.

Uwielbia kontakt z kursantami na żywo, a jej największą pasją (poza pisaniem) jest obserwowanie rynku wydawniczego. Poznała go od podszewki, pracując z różnymi redaktorami i rozmawiając z pisarzami, którzy osiągnęli sukces.

 

MAŁGORZATA SANCHEZ

Małgorzata Sanchez (ur. w roku 1987) – z wykształcenia finansistka, z zamiłowania malarka, laureatka konkursów literackich (między innymi: „O Pióro Pegaza 2021 – Cyberwiersze, czyli futurystyczny Lem”, „Międzynarodowy Festiwal Kryminału 2022 – konkurs na opowiadanie sensacyjne lub kryminalne”, „Nowe Dzienniki Gwiazdowe 2021”, „Twórcy Twórców edycja II”). Zdobyła pierwsze miejsce w konkursie "Pigmalion fantastyki 2022". Lubi klimaty sci-fic i postapo, ale najlepiej czuje się w klasycznym high fantasy. Debiutowała w 2022 roku opowiadaniem „Obok” opublikowanym w antologii horroru „Wszystkie kręgi piekła”, która okazała się nakładem Wydawnictwa Phantom Books Horror. Żyje równolegle w dwóch światach – fantastycznym i rzeczywistym. W drugim dlatego, że nie ma wyboru.

 

ROLAND HENSOLDT

laureat siedemnastu konkursów literackich (pierwsze miejsce w m.in. Pigmalion Fantastyki; Fantazje zielonogórskie, trzeci najlepszy tekst w historii magazynu Biały kruk), absolwent kursu Pasji Pisania; publikował w kilkunastu antologiach m.in. z Grahamem Mastertonem; przeprowadzał wywiady z międzynarodowymi gwiazdami rocka; prowadzi prelekcje o pisaniu. Były redaktor naczelny portalu IT; tworzył treści dla marek Sony, OPPO. Był jednym z jurorów oceniających opowiadania do projektu Twórcy Twórców. Pierwsze szlify zdobył jako stażysta w biurze prasowym Kancelarii Prezydenta RP wielu prezydentów temu. Studiował ekonomię w Grecji, eksportował wino z Hiszpanii, przez wiele lat mieszkał i pracował w Rumunii. Aktualnie pracuje jako Account Manager. Zajmował się big data, projektami IT (Certyfikat Six Sigma) i dostarczaniem szkoleń. Czasami biega w triatlonach, ale wtedy głównie tworzy w głowie i niszczy światy literackie.

Od trzynastu lat pracuje w branży IT. Uzyskał certyfikaty z używania sztucznych inteligencji; zajął drugie miejsce w konkursie technologicznym Samsunga „Shape your galaxy”.

KATARZYNA BOGUCKA / JOANNA DUDEK - ŁAWECKA

sandra malinowska

Katarzyna Bogucka – absolwentka PWSFTViT na kierunku realizacji i reżyserii TV, scenariopisarstwa w Warszawskiej Szkole Filmowej oraz oligofrenopedagogiki. Certyfikowana przez StoryLab.pro konsultantka scenariuszowa. Certyfikowana trenerka FRIS®. Współpracuje jako konsultantka oraz scenarzystka przy produkcjach z niezależnymi producentami oraz z TVP i TVN. Autorka sztuk teatralnych, bajek dla dzieci, a także tekstów piosenek. Reżyserka teatralna i dokumentalistka. Współpracowała m.in z Andrzejem Wajdą, Krzysztofem Zanussim, Laco Adamikiem, Jerzym Grzegorzewskim, Maciejem Englertem, Januszem Majewskim, Krystyną Jandą, Maciejem Wojtyszką, Waldemarem Krzystkiem czy Krzysztofem Langiem. W latach 2011-2014 wydawca i redaktor miesięcznika kulturalno-społecznego “Gazetownia”, będącego przystanią dla artystów na życiowym zakręcie. W 2014 roku otrzymała Stypendium MKiDN w dziedzinie teatru. Z zamiłowania poetka.

Joanna Dudek-Ławecka – absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego.Współpracuje przy tworzeniu zarysów historii do scenariuszy, zajmując się między innymi poszukiwaniami genealogicznymi. Od 2015 r. pracuje w zespołach kreatywnych i literackich. W 2018 rozpoczęła pracę jako współscenarzyska filmów fabularnych.Autorka artykułów o tematyce polonijnej, kulturalnej i turystycznej. Redaktorka tekstów filozoficznych: ”Z genealogii moralności”, “Narodziny tragedii, czyli hellenizm i pesymizm” Fryderyka Nietzschego, „O miłości do życia” Ericha Fromma. Konsultantka, tłumacz, lektor w filmach reklamowych. Wykładowca przedmiotów: doskonalenie języka polskiego, stylistyka języka polskiego, język polski jako obcy. Z zamiłowania podróżniczka.

 

ANNA MIOTK

od 2014 jest dyrektorem ds. komunikacji w firmie Polskie Badania Internetu, równocześnie pracuje jako nauczyciel akademicki w Instytucie Dziennikarstwa i Edukacji Medialnej UKSW. Jej doświadczenia zawodowe obejmują też kierowanie rozwojem systemu monitoringu mediów oraz konsulting PR. Doktor nauk humanistycznych w zakresie nauki o polityce, wcześniej ukończyła studia magisterskie z socjologii na Uniwersytecie Gdańskim. Trenerka biznesu, prowadzi szkolenia z zakresu marketingu i PR. Autorka książek “Badania w public relations”, “Skuteczne social media”, „Nowy PR”, licznych publikacji w mediach branżowych oraz bloga www.annamiotk.pl.


MARCIN CISZEWSKI

marcin ciszewskihistoryk, pisarz, scenarzysta. Jeden z najciekawszych autorów książek sensacyjnych w Polsce. Absolwent historii Uniwersytetu Warszawskiego. Mimo że nie zajmuje się historią zawodowo, pasjonuje go okres II wojny światowej. Jeden z najciekawszych autorów ostatnich lat, jedyny pisarz tworzący świetną sensację w polskich realiach. Uprawiał wyczynowo narciarstwo alpejskie oraz trenował sztuki walki. Jego dorobek literacki obejmuje szesnaście powieści oraz dwie książki non-fiction.  W roku 2013 uzyskał stypendium scenariuszowe Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej za projekt „www. 1939.com.pl”. Dotychczas ukazały się: z cyklu „Wojna.pl”: „www.1939.com.pl”, „Major”,  „www.1944.waw.pl”, „Kapitan Jamróz”, „www.ru2012.pl” oraz „www.afgan.com.pl”, z cyklu sensacyjno – kryminalnego: „Wiatr”, „Mróz”, „Upał”, „Mgła” (w przygotowaniu „Deszcz”), z cyklu historyczno - szpiegowskiego „Krüger”: „Szakal”, „Tygrys”, „Lew”, „Lis”, serial audio „Autor Bestsellerów”, powieść „Invictus”, a także dwie opowieści paradokumentalne: „Gliniarz” oraz „Powstanie Warszawskie. Wędrówka po walczącym mieście”.   Łączny nakład wydanych książek i audiobooków wynosi ok 600 000 egzemplarzy. Pisanie jest jego zawodem, czytanie – nałogiem. Bardzo wysoko oceniany nauczyciel kreatywnego pisania. U nas prowadzi kursy stacjonarne w Warszawie dla początkujących i zaawansowanych oraz kursy internetowe.


JAROSŁAW CZECHOWICZ

joanna wrycza bekier - doktor nauk humanistycznychur. w 1978 roku, przez blisko dwadzieścia lat nauczyciel języka polskiego w jednej z krakowskich szkół, od piętnastu lat recenzujący nowości wydawnicze na blogu "Krytycznym okiem", gdzie odnaleźć można blisko 1900 tekstów o literaturze, autor pięciu książek, w tym czterech powieści: "Toksyczność" (2019), "Winne" (2020),  "Gorsza" (2021) i "Ciosy" (2023). Recenzent i pisarz - przygląda się pisaniu z dwóch różnych perspektyw, wciąż stawiając sobie nowe wyzwania w zakresie słowa pisanego. W swojej pracy dydaktycznej zawsze stawia na pozytywne wzmocnienia i wie, jak wydobyć oraz określić potencjał swojego ucznia. Miłośnik zimnych krajów, wieloletni wielbiciel Islandii. Do swoich najważniejszych cech zalicza sumienność w wywiązywaniu się ze zobowiązań i mocne zaangażowanie w każdy proces dydaktyczny, za który jest odpowiedzialny.

 fot. Daniel Myszkowski


Jak napisać książkę?

 

Nasz serwis używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. Dowiedz się wiecej.

Zgadzam się