Artykuły        

E-book - wszystko co powinieneś wiedzieć zanim zaczniesz pisać

„Nie proponuję, abyś wycinał słowo „niemożliwy” ze swego słownika. Sugeruję jednak, żebyś usunął je ze swojego umysłu. Wyeliminuj je z rozmów, wyrzuć z myśli, wymaż z podstaw. Pozbądź się go, daj sobie z nim spokój. Przestań je usprawiedliwiać. Przerwij wymawianie się nim. Pozwól temu słowu i koncepcji odejść na dobre i zastąp je jasnym, lśniącym słowem „możliwie”, które oznacza: możesz, jeśli myślisz, że możesz”

Norman Vincent Peale

Tak, to naprawdę jest możliwie. Możesz napisać swoją pierwszą książkę. Ty, właśnie Ty. Bo czy książka elektroniczna nie jest prawdziwą książką? Zdecydowanie jest. Ok., nie pachnie tak pięknie (zapach nowej książki jest jednym z moich ulubionych zapachów). Ale od czego zawsze zaczyna się przygoda z książką, niezależnie od formy jej wydania? Od spisania swoich myśli. Kiedyś pisano ręcznie, potem na maszynie do pisania, aż wreszcie pojawił się komputer. Wraz z rozwojem technologii pojawiły się urządzenia, które umożliwiały tworzenie i czytanie ebooków na komputerze. Wikipedia[1] podaje, że na świecie rozwój elektronicznych czytników i programów do pisania zaczął rozwijać się w latach 90 naszego wieku. Do Polski ten trend przyszedł stosunkowo późno. Dopiero w 2010 roku nastąpił jego dynamiczny rozwój, kiedy firma Virtualo, specjalizująca się w rozwiązaniach IT do sprzedaży ebooków, została kupiona przez Empik. Żyjemy w czasach dających nam dodatkowe szanse i możliwości. Oczywiście książkę elektroniczną można później wydać w formie papierowej, taka opcja zawsze istnieje. Ale abstrahując od kwestii związanych z kosztami wydania książki.  Kluczowy jest czas. Z reguły ten etap trwa kilka miesięcy, albo i dłużej. A w przypadku ebooka, natychmiast po jego napisaniu, możesz rozpocząć realizowanie ustalonych przez siebie celów.

Jeśli zdecydowałeś się na skorzystanie z tego kursu, to znaczy, że jesteś zmotywowany i bardzo chcesz napisać ebooka. Ja udowodnię Tobie, że także możesz to zrobić. Poprowadzę Cię krok po kroku przez cały proces tworzenia. Kurs zakończysz z przemyślanym konceptem, tytułem i napisanymi składowymi częściami swojej elektronicznej książki, jak wstęp czy zakończenie. Ale na tym nie koniec. Jedna lekcja będzie w całości poświęcona pisaniu, a ćwiczenie będzie polegało na napisaniu kilku stron wybranego przez siebie rozdziału.

To co gotowy? Zaczynamy wspólnie przygodę?

Dlaczego e-book? Wady i zalety elektronicznej książki

Gwoli wyjaśnienia, co oznacza słowo ebook? Nic innego jak elektroniczna książka (tłumaczenie z języka angielskiego „electronic book”), czyli książka dostępna w postaci plików komputerowych. O jednej z zalet wspomniałam już w prologu, zatem naszą listę 10 rozpoczniemy od oszczędności czasu.

  1. Oszczędność czasu

 Czas to pieniądz, każdy z nas o tym wie. Proces wydania w dużym skrócie wygląda następująco (nie wliczając czasu na pisanie książki, ponieważ w tych dwóch przypadkach jest dokładnie taki sam): po wysłaniu do wybranego wydawnictwa, z reguły wydawnictwo potrzebuje minimum trzy miesiące na analizę pomysłu. Równie dobrze, po tych trzech miesiącach możesz wcale nie otrzymać odpowiedzi. Taka możliwość również istnieje, bowiem wydawnictwo zastrzega sobie prawo do odpowiedzi tylko wybranym autorom. Możesz oczywiście od razu wysłać swój pomysł do kilku wydawnictw (to chyba jest nawet bardziej rozsądne), wtedy czekasz na odpowiedź z kilku miejsc. W najgorszym scenariuszu, żadne z wydawnictw nie odpisze na maila lub otrzymasz odpowiedź negatywną. Zatem wysyłasz propozycję do kolejnych wydawnictw i czas oczekiwania wydłuża się o kolejne trzy miesiące.

Scenariusz pozytywny natomiast jest taki, że wydawnictwo zainteresowało się Twoją książką. Wtedy następuje czas negocjacji umowy (właściwie trudno to nazwać negocjacją, jeśli nie jesteś znanym autorem otrzymujesz propozycję nie do odrzucenia), korekty tekstu, przygotowania okładki, złożenia książki, wreszcie druk i dystrybucja do księgarni.

Ile to wszystko trwa? Od kilku miesięcy do roku! Jeśli Twoja książka jest poradnikiem może okazać się, że porady w niej zawarte stają się już nieaktualne. Należy zaznaczyć, że proces wydania książki jest krótszy, kiedy decydujesz się na tzw. self-publishing, czyli samodzielne wydanie książki. Wtedy odpada czas oczekiwania na odpowiedź od wydawnictwa. Tym niemniej rosną koszty związane z jej wydaniem

Ebook natomiast jest gotowy praktycznie zaraz od jego napisania. Oczywiście potrzebna jest korekta tekstu (o tym będzie mowa w kolejnych lekcjach) oraz okładka. Ale nie zmienia to faktu, że oszczędność czasu wyprodukowania elektronicznej książki w porównaniu do wersji drukowanej jest olbrzymia! Możesz od zaraz rozpocząć sprzedaż albo promocję. (...)

 

Fragment wykładu do Kursu pisania e-booka. Autor: Małgorzata Dziubała

 

[1] Źdródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/E-book

Nasz serwis używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. Dowiedz się wiecej.

Zgadzam się