Artykuły        

Pokaż co napisałeś

Niektórzy biegną do wydawcy kiedy tylko ostatnia strona maszynopisu opuszcza drukarkę...

Jeszcze inni wpadają w pułapkę niekończącego się redagowania swojego tekstu. Tak bardzo chcą go pokazać , że strach przed tym, że mogą zostać odrzuceni każe im ciągle poprawiać i poprawiać. Jeszcze inni, po prostu są perfekcjonistami i nigdy nie są do końca zadowoleni z efektów swojej pracy.

Jak określić moment, w którym należy pokazać swoją pracę wydawcy?

Oto kilka wskazówek, które mogą ci w tym pomóc:

  1. Odłóż swoją pracę na półkę. O tym na jak długo decyduje czas, jaki potrzebujesz, aby spojrzeć na nią świeżym okiem. Najczęściej jest to okres od dwóch tygodni do 6 miesięcy. Zgodnie z zasadą - im dłuższa praca, tym więcej czasu.
  2. Sprawdź swoją powieść pod względem gramatyki i błędów w pisowni.
  3. Daj swoją powieść innemu pisarzowi, najlepiej gdyby nie był nim twój przyjaciel, jeżeli dajesz przyjacielowi poproś o konstruktywną i uczciwą krytykę. Weź pod rozwagę uwagi i popracuj nad nimi on line albo twarzą w twarz z osobą, która je napisała.
  4. Znajdź kogoś, kto przeczyta twoją książkę po kątem poprawności gramatycznej, znaków przestankowych i błędów. Jeśli zrobiłeś poważne błędy gramatyczne lub w strukturze zdań, to jest czas, aby je poprawić. Wydawca nie będzie miał czasu ani powodów, żeby poprawiać gramatykę lub pisownię.
  5. Zachowaj krytykę. Przeczytaj ją, ale nie rób nic - na razie. Jeśli masz taką potrzebę, przypomnij sam sobie, że krytyka nie dotyczy ciebie osobiście – to jest odpowiedź czytelnika na to co napisałeś. Daj czas sobie samemu na zastanowienie się nad tym co zostało powiedziane. Sprawdź czy są problemy, które zostały zauważone przez więcej niż dwóch krytyków – jeśli tak, to prawdopodobnie powinieneś się tym zająć. Powód, dla którego nie powinieneś zmieniać tego co napisałeś, od razu po otrzymaniu krytyki jest prosty - możesz się nie zgodzić z tą opinią. Daj sobie czas na zastanowienie się nad tym co nie podoba się krytykowi. Sprawdź jedno, czy zmiany które byś wprowadził ulepszą twoją opowieść. Pomiń pozostałe uwagi krytyczne. Nie każdemu czytelnikowi spodoba się twoja powieść. To nie jest problem. Pamiętaj nie wszystkim możesz się podobać.
  6. Kiedy skończysz poprawki, wydrukuj powieść. Zwróć uwagę na czcionkę, której użyłeś. Zadbaj, żeby wybrać taką, która jest przejrzysta i łatwa w czytaniu. Znaki przestankowe i źle napisane wyrazy łatwiej zauważyć na papierze niż na ekranie. Przeczytaj powieść pod kątem spójności, szczególnie jeśli zrobiłeś jakieś radykalne cięcia. Zwróć uwagę na interpunkcję i słownictwo. Osoba, która sprawdzała tekst pod kątem błędów w pisowni mogła pominąć takie sytuacje, jak to czy w danym miejscu powinno być „on” czy „ona”, „tu” czy „tam”. Sprawdź ponownie słowa, które mogły zostać pominięte albo przekręcone prze osobę która sprawdzała błędy. Nic nie absorbuje umysłu tak bardzo, jak błędy interpunkcyjne lub językowe.

Teraz jesteś gotowy, żeby pokazać swoją powieść wydawcy. Nie odkładaj już tego na później. Nie zrażaj się też brakiem natychmiastowej reakcji. Jeżeli zupełnie nie wiesz jakie wydawnictwo może być zainteresowane Twoją książką – idź do dużej księgarni i rozejrzyj się. Wśród których książek chciałbyś zobaczyć swoją powieść? Gdzie Twoim zdaniem pasuje? W ten sposób możesz znaleźć swoich pierwszych potencjalnych wydawców.

Powodzenia.

B.Ż.

Nasz serwis używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. Dowiedz się wiecej.

Zgadzam się