Opinie       

 

Pasja Pisania - opinie o kursach pisania

 

 "3xTAK! Moi drodzy, zastanawiacie się, czy warto zapisać się na kurs z Jakubem? Odpowiedź jest tylko jedna: 3xTAK. Jakub od pierwszych dni kursu, pierwszych wpisów na Forum motywował do pisania. Nakłaniał do systematyczności. Próbował nas zarazić tą „chorobą”. No i mu się udało! Po drugie, od pierwszych komentarzy do wykładu, od pierwszych uwag do ćwiczeń i naszych tekstów, w życzliwy sposób, nie zniechęcając, wskazywał błędy i pomagał je naprawiać. Uczył, jak ich w przyszłości unikać. Po trzecie, wprowadzał nas w tajne zakamarki pisarskiego warsztatu. Z każdym krokiem zaciekawiając jeszcze bardziej.  Świetny kurs ze świetnym nauczycielem i mam nadzieję, że za jakiś czas pochwalę się mu swoim skończonym dziełem, prosząc o życzliwe uwagi."
Jacek Dziekoński,
Pasji Pisania I, listopad 2017

„Nauczyłam się naprawdę wiele, widzę swoje błędy i patrząc na stare teksty zastanawiam się czy to naprawdę wyszło spod mojej ręki ;) Do tego poznałam wspaniałych ludzi zakręconych na pisanie i jestem szczęśliwa, że nareszcie mam z kim o tym porozmawiać-a to jest naprawdę bardzo dużo dla kogoś takiego, jak ja- rozbitka na bezludnej wyspie, zwanej „ignorancja".”Viola - Pasja Pisania II, listopad 2017

„Co mi dał kurs? Każdy z tych, w których uczestniczyłam był inny. Postawił przede mną inne problemy pisarskie. PPII to świetne warsztaty dla rozwoju pisania. Wykłady pogłębiające wcześniej zdobytą wiedzę, ćwiczenia zmuszające do dyscypliny pisarskiej, pełne inspiracji dyskusje o literaturze." - Nika - Pasja Pisania II, listopad 2017

„Kurs dał mi przede wszystkim radość, taką samą w sobie. Poznałem was wszystkich i jestem z tego powodu szczęśliwy. Zmobilizował mnie do tego, żeby siadać i pisać, czasami cokolwiek, ale pisać. Pozwolił trzeźwo spojrzeć na moje próby pisania. Dziękuję za poświęcony czas, za możliwość spotkania się z wami. Nauczyłem się, po troszkę, systematyczności, jak będzie dalej, nie wiem. A przede wszystkim pokazał, że internet wcale nie jest bezosobowym medium.” - Rafał, Praca nad tekstem, listopad 2017

„Z jednej strony kurs mnie utwierdził w przekonaniu, że mogę pisać, i że może być to interesujące dla czytelnika. Z drugiej strony, uświadomił mi ile jeszcze przede mną nauki, i że muszę się wykazać pisarską pokorą. Potwierdził moje przekonanie, że najlepszym nauczycielem pisarstwa jest życie i twórczość innych pisarzy. (…) Poza tym atmosfera na kursie była niepowtarzalna. W tym morzu narzekania, tu ciągle znajdowałam pozytywną energię. To dlatego zapisałam się na następny kurs. Chyba się od tej atmosfery uzależniłam ;)” Nika, Praca nad tekstem, listopad 2017

„Co mi dał kurs? Dużo... Najważniejsze to trzy razy powtórzone doświadczenie pustej kartki, która magicznie jednak się zapełniała, jeśli udawało mi się zachować determinację. Od białej pustki przez jakieś jedno, dwa zdania luźnych uwag, w końcu pierwszy akapit. A potem już szło i to była prawdziwa radość, pasja i przygoda. Chce mi się to powtarzać. Jeśli mi się to nie uda, to niewykluczone, że pojawię się na kursie w styczniu, bo jednak działał na mnie bardzo motywująco. ” Krzysztof, Praca nad tekstem, listopad 2017

"Zapisałam się na Podstawowy Kurs w Pasji Pisania z Jakubem Winiarskim żeby sprawdzić, czy umiem pisać. To jedna z najlepszych decyzji, jakie podjęłam kiedykolwiek! Niezwykły czas, bardzo emocjonujący i intensywny. Cotygodniowe wykłady były bardzo czytelne i zrozumiale dla każdego. Dowiedziałam się jak ważne są detale, które do tej pory nie zaprzątały mojej uwagi, poznałam różne style pisania. Jednak najcenniejsza jest dla mnie wiara we własne umiejętności, jaka dały mi opinie Jakuba i pozostałych uczestników kursu na temat moich prób pisarskich. Pisanie do szuflady może i jest przyjemne, ale prawdziwa rozkosz daje dopiero tworzenie dla innych. Jeśli ktoś ma wątpliwości, czy to zajęcie jest dla niego, zachęcam do uczestnictwa w kursie Podstawy Pisania. Możliwość udostępnienia własnych tekstów w zamkniętej grupie daje poczucie bezpieczeństwa, profesjonalna ocena Nauczyciela pozwala poprawić błędy i udoskonalić warsztat, a opinie uczestników to pierwsza krytyka. Bardzo dziękuję za wszystko Jakubie. Mam nadzieje, ze to dopiero początek moje przygody z pisaniem." - Maja Podolska, Kurs podstawowy, październik 2017 r.

"Uczestniczyłam w kursie podstawowym w ramach Pasji Pisania. Pierwszy raz brałam udział w takich warsztatach i była to dla mnie wspaniała przygoda. Bardzo interesujące wykłady pozwoliły nabrać przekonania, że umiejętności pisarskie można i trzeba doskonalić, dały też konkretne narzędzia do pracy nad stylem. Jednak najważniejsza sprawa to ćwiczenia pisarskie i możliwość poddawania ocenie własnych prac. Rady Jakuba były bardzo trafne. Prace oceniane były rzeczowo i rzetelnie. Nauczyciel zwracał uwagę nie tylko na niedociągnięcia, ale również na potencjał, kwestie które mogą stanowić mocną stronę danego tekstu. Było to niezwykle motywujące. Kurs skonstruowany jest w taki sposób, że zmusza do intensywnej, systematycznej pracy. Było to dla mnie bardzo ważne. Sama się dziwię, jak dużo zdołałam w tym czasie napisać! Na pewno było warto zapisać się na kurs podstawowy, żałuję że już się skończył i myślę o kontynuacji. Mam nadzieję, że w ten sposób uda mi się wyrobić i utrzymać nawyk systematycznej pracy nad tekstami." - Dorota Migda, Kurs podstawowy, październik 2017 r.

"Dobrze się uczyć przez zabawę, eksperymentowanie, na błędach. Kurs stwarza do tego przestrzeń, motywuje, konfrontuje ze spojrzeniem innych uczestników a przede wszystkim prowadzącego. Skąd wiedzieć, jakie błędy się popełnia, skoro się nie ma doświadczenia? Prowadzący pomaga dostrzec potknięcia i nabrać kroku na pisarskiej ścieżce. Dobrze się bawiłam i odkryłam dalszy kawałek siebie." - Magdalena Moeller, Kurs podstawowy, październik 2017 r.

"Kurs usystematyzował mój warsztat pisarki i znacznie go poszerzył. Wykłady był interesujące, z dużą dawką cytatów i przykładów. Ogromnym plusem była możliwość wyboru jednego z trzech ćwiczeń – każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Opinia i wskazówki pojawiały się jeszcze tego samego dnia, więc nie trzeba było długo czekać. Teksty w Krytyce Tekstów były czytane przez wszystkich kursantów z możliwością oceniania. Naprawdę dużo wyniosłem. Od wypracowania sobie swojego stylu, przez tworzenie postaci, po zaznajomienie się z technikami pisarskimi (obrazowanie, skupianie się na konkretach, krótkie/ długie zdania, itp). - Adrian Ksycki, Kurs podstawowy, październik 2017 r.

 "Chciałam podziękować Jakubowi za wprowadzenie mnie w arkana pisania. Był bardzo cierpliwym i wyrozumiałym nauczycielem i dzięki niemu dowiedziałam się wielu praktycznych informacji dotyczących pisania. Bardzo fajnie moderował naszą grupę, wyczerpująco odpowiadał na wszystkie pytania i wspaniale wspierał podczas pierwszych kroków w tej trudnej dziedzinie. Dziękuję Ci, Jakubie, dziękuję, Pasjo Pisania" - Izabela Mazur, Kurs podstawowy, październik 2017 

"Zasady w żaden sposób nie ograniczają mojej wolności, a narzucone tematy nie blokują wyobraźni. Pewnie jestem szczęściarą.
Dużo było ćwiczeń o tematyce "z własnego życia", oczywiście można ich było nie wybierać, ale ciszę się, że jednak się na to odważyłam. To było ważne. Pod ćwiczeniami mogłoby być więcej przestrzeni na rozmowę z nauczycielem. Wolałabym to zamiast forum.
Wykłady ŚWIETNE. Nie komentowałam ich często, ale dałam tam wyraz swojemu poruszeniu emocjonalnemu i intelektualnemu, więc nie będę się powtarzać. Wydrukuję sobie i podkreślę najważniejsze fragmenty. Poza tym poczułam się zachęcona do powtórnych lektur różnych książek z analizą warsztatu.
Dziękuję Jakubie za poświęcony czas i wskazówki.
Dziękuję grupie za możliwość czerpania z wzajemnej krytyki. Powodzenia!"Magdalena Gronkiewicz, Internetowy Kurs Podstawowy, wrzesień 2017

"Bardzo żałuję, że kurs się kończy. Był dla mnie fantastyczną przygodą. Dziękuję, Jakubie za świetne wykłady oraz za ocenę moich prac. Dziękuję też Wam za recenzje, uwagi, ciekawe spostrzeżenia. Pierwszy raz biorę udział w tego typu warsztatach. Żałuję, że nie miałam czasu na komentowanie na bieżąco wykładów. Praca i inne zajęcia zabierały mi sporo czasu. Prawdę mówiąc, ledwo nadążałam z pisaniem ćwiczeń i komentowaniem prac.
To, co jest dla mnie najważniejsze i najfajniejsze na kursie, to:
1) Ciekawe wykłady – pozwoliły nabrać przekonania, że nad warsztatem pisarskim można i trzeba pracować, dały też konkretne narzędzia do tej pracy.
2) Mobilizacja – dla mnie to bardzo ważne, bo nie jestem systematyczna. Gdyby wykłady i ćwiczenia nie były „otwarte” tylko przez tydzień, zapewne wszystko odkładałabym na ostatnią chwilę i napisałabym o wiele mniej.
3) Możliwość poddania ocenie moich prac – to było i jest kluczowe. Na dłuższą metę pisanie „do szuflady” jest bez sensu. Wasze oceny i komentarze bardzo mi pomogły i pomagają.
4) Możliwość oceny innych prac – bardzo ciekawe doświadczenie. Fajne jest przyglądanie się różnym stylom pisania. Poza tym, to dla mnie duża ulga zobaczyć, że wiele osób zmaga się podczas pisania z podobnymi problemami, co ja.
5) Motywacja - bezcenne. Oceny i komentarze do moich prac powodują, że zaczęłam się zastanawiać nad kontynuacją przygody pisarskiej. Podobnie jak kilka osób tutaj, mam jednak nadal sporo wątpliwości. Raz myślę, żeby próbować, raz wątpię. Wydawało mi się kiedyś, że mam zadatki na pisarkę, ale moje życie poszło zupełnie innym torem. Pochłaniały mnie inne sprawy. Chęć pisania nie daje mi spokoju, chociaż wiele razy, zdroworozsądkowo mówiłam jej „nie”. W każdym razie, dzięki Waszym ocenom, zobaczyłam, że może jest jakiś punkt wyjścia do dalszej pracy. abrałam też przekonania, że to się samo nie zrobi, nad tym, po prostu można i trzeba pracować. Tylko pozostaje kwestia decyzji – próbować, czy nie.
Co do ewentualnych „minusów” – wydaje mi się, że 6 tygodni to jednak strasznie mało. Dwa, trzy miesiące na taki kurs byłoby dla mnie optymalne. Podsumowując – bardzo dziękuję za świetną wspólną przygodę. Obyśmy wszyscy podjęli dobre decyzje, co do naszych dalszych pisarskich działań."Dorota Migda, Internetowy Kurs Podstawowy, wrzesień 2017

 

"Kurs był bardzo ciekawy i jestem wdzięczny za wszystkie wykłady, ćwiczenia i opinie na temat tekstów. Najbardziej podobało mi się, że ktoś w końcu krytycznie spojrzy na moje "wypociny" i napisze plusy i minusy (w Krytyce Tekstów). Wykłady były przejrzyste, z cytatami motywującymi i przykładami. Oczywiście napisane prosto i czytelnie. Jeśli chodzi o ćwiczenia, to były dla mnie najatrakcyjniejsze. Sama możliwość wyboru ćwiczenia 1 z 3 indywidualizowała pracę każdego z nas." - Adrian Ksycki, Internetowy Kurs Podstawowy, wrzesień 2017

"Jakubie, dziękuję Ci bardzo za prowadzenie kursu i Pasji Pisania za organizację. Wydaje mi się, że musisz mieć dla nas nie lada cierpliwości i elastyczności w czasie.
Wrażenia bardzo pozytywne- duża dawka motywacji do pisania i nakierowania na skuteczniejsze tory. Jednocześnie trochę rozpacz, że w najbliższej przyszłości tak maleńko mam czasu na utrzymanie ilości pisania jaką udało mi się osiągnąć w trakcie kursu. Teraz wiem, że chociaż w małym zakresie muszę utrzymać nawyk.
Wykłady są świetnie napisane. Najbardziej jednak cenię sobie opinie innych i komentarze prowadzącego do własnych tekstów - tego nie uzyskam nawet w najlepszym podręczniku pisania."Magdalena Moeller, Internetowy Kurs Podstawowy, wrzesień 2017

"Kurs "Pasja Pisania’’, to był mój magiczny kącik, do którego z przyjemnością udawałam się każdego dnia, przez ostatnie sześć tygodni. Rozpoczynając swoją przygodę pisania scenariuszy z pełną pasji i cierpliwości Magdaleną Wleklik oraz szóstką bardzo interesujących ludzi, czułam się jak zupełny amator. Moim zamierzeniem było poznanie technicznych zagadnień związanych z pisaniem scenariuszy do programów telewizyjnych. Z tygodnia na tydzień byłam coraz bardziej zainteresowana filmem i w rezultacie zaczęłam pisać swój pierwszy projekt, oddalając program telewizyjny na później. Postanowiłam również zapisać się na kolejne kursy, wiedząc z jak profesjonalnym zespołem będę miała przyjemność pracować.  – Dagmara, Internetowy Kurs Pisania Scenariusza, październik 2017

"Pianie scenariusza trwa dwa lata". Zbieranie dokumentacji, lepienie postaci, tworzenie historii według "złotych zasad", które nigdy nie zawodzą... Mówi się, że człowiek do życia potrzebuje wędki - nie ryb. I taki jest ten kurs: daje nam wędkę, a zostawia wszystko to co artysta może wnieść do niepowtarzalnego dzieła: siebie, swój świat i swoją duszę.
Bardzo dziękuję za możliwość udziału w tym kursie. - Katarzyna, Internetowy Kurs Pisania Scenariusza, październik 2017

"Do tej pory ćwiczyłam się w pisaniu pism urzędowych lub tekstów non-fiction. Dzięki Wam nabrałam dużego apetytu na literacką przygodę życia. Dziękuję!!! "Nika Mrożek, PPI, wrzesień 2017

"Zapisując się na kurs nie zdawałam sobie sprawy, że da mi tak wiele. Nie żałuje ani jednej sekundy z tych sześciu tygodni!"Wioletta Białkowska, PPI, wrzesień 2017

"Oprócz poszerzenia wiedzy dotyczącej warsztatu pisania, kurs pobudził mnie literacko. Pisanie jest dla mnie coraz łatwiejsze oraz naturalniejsze, do tego pomysły same pojawiają się w głowie. Pisanie sprawia mi teraz dużo więcej przyjemności, przestało być tylko środkiem do osiągnięcia celu, a stało się celem samym w sobie. Aleksander - Pasja Pisania II, lipiec 2017

"W tym kursie dotknęliśmy wielu aspektów, których do tej pory nie ćwiczyłam. Wielką przyjemność sprawił mi na pewno "humor" - wcześniej myślała, że pisane są mi tylko mocne kryminały, a tutaj proszę - odnalazłam w tym ogromną przyjemność:)
A najtrudniejsza okazała się chyba jednak erotyka... Jak ująć namiętność, podniecenie i pożądanie, i nie być przy tym tanim i płaskim?... Nie lada wysiłek... Jeszcze raz bardzo Wam dziękuję! Już wiem, że będzie mi brakować Waszej "obecności". Mam nadzieję, że z niektórymi zobaczę się na Pracy nad Tekstem:) Ania- Pasja Pisania II, lipiec 2017

"Ten kurs, tak jak i poprzednie kursy PP, bardzo dużo mi dał. Przede wszystkim pozwolił na doszlifowanie warsztatu i wykorzystanie zdobytej do tej pory wiedzy. Szczególnie spodobały mi się ostatnie dwa wykłady, które poruszały niełatwe zagadnienia. Katarzyna - Pasja Pisania II, lipiec 2017

"Nabrałam wiary w to, że te teksty są do poprawienia, a nie do kosza :) Zrozumiałam, że poprawianie to normalna rzecz, a nie podstawa do uważania się za nieudacznika. Zrobiłam krok naprzód -od pisania do szuflady i myślenia, że może kiedyś ktoś je zobaczy - do pokazania ich komuś, kto mnie rozumie :)  Dziękuję raz jeszcze :) I do zobaczenia! Zofia Pasja Pisania II, maj 2017

"To było bardzo kreatywne i rozwijające doświadczenie w przemiłej atmosferze. Dziękuję za Wasze opinie, komentarze i uwagi - krytyka to zawsze wyzwania, ale bez niej nie widziałabym najmniejszej szansy na rozwój i naukę.
Kurs w pełni spełnił moje oczekiwania:): poszerzył moją wiedzę, dał możliwość spojrzenia na pisarstwo z innej perspektywy, był moim batem w codziennym maratonie (wspaniałe!). Dał także pewność, że to jest to co daje mi wyjątkową przyjemność.
Co więcej, świadomość, jak dużo pracy należy włożyć w szlifowanie warsztatu i jak trudną sztuką jest pisarstwo sprawia, że patrzę na pisarzy innymi oczami i myślę, że dużo bardziej doceniam ich twórczość (absolutnie im nie ujmując;))". Anna, Pasja Pisania I, kwiecień 2017

"Mogę śmiało powiedzieć, że dzięki Pasji Pisania nie tylko odkryłem w sobie potrzebę tworzenia, ale też diametralnie odmieniło się moje życie. Wiem, wiem… zaraz powiecie, że trąci patosem, wybaczcie więc proszę. Ale tak właśnie czuję. Serio, serio! Trzymajcie się kurczowo waszych klawiatur i długopisów, nie odchodźcie od biurek, lampek nocnych, wygodnych foteli, cichych pokoi, widoków za oknem…nie bójcie się swojego geniuszu, wasze historie są wspaniałe, nikt ich nie napisze tak jak wy, wmawiajcie to sobie codziennie. I piszcie. Dużo. Do zobaczenia na kolejnych kursach Pasji Pisania." Jarek, Pasja Pisania I, kwiecień 2017

"Zapisałam się na ten kurs, by znaleźć motywację do bardziej regularnego pisania, by otworzyć się na nowe możliwości i, oczywiście, czegoś się nauczyć. Moje oczekiwania zostały spełnione nawet w większym stopniu, niż na to nieśmiało liczyłam - za co szczerze i z całego serca wszystkim i każdemu z osobna bardzo dziękuję, a szczególnie Tobie, Michale :) Byłeś znakomitym Nauczycielem i współpraca z Tobą była cennym, a zarazem miłym doświadczeniem. Dziękuję za wszystkie Twoje uwagi, rady, pochwały. Mam nadzieję, że szybko to zaprocentuje - i bardzo się cieszę, że jeszcze przez kilka tygodni będę miała możliwość pracy pod Twoim okiem. Chcę też powiedzieć, że wspaniale było poznać Was, Uczniów. Czytanie Waszych tekstów i wymienianie się poglądami na forum przysporzyło mi wiele dobrych emocji. Wszyscy jesteście bogatymi wewnętrznie, życzliwymi, inspirującymi ludźmi i pisarzami, więc życzę Wam jak najwięcej weny, czasu na uleganie jej i sił do pokonywania kolejnych szczebli na drodze do pisarskiego mistrzostwa. Wierzę, że dzięki przełamaniu własnej nieśmiałości i takim kursom - wszyscy poczyniliśmy pierwszy krok, by stanąć na dobrej drodze." Marta - Pasja Pisania I, kwiecień 2017

"Ten kurs był naprawdę wspaniałą przygodą:) Przede wszystkim utwierdziłam się w przekonaniu, ze pisanie jest moją pasją oraz że mam do tego predyspozycje. Dowiedziałam się, co jest moją słabą stroną i nad czym powinnam pracować. Rozwinęłam w sobie również nawyk pisania, przychodzi mi ono znacznie łatwiej, niż na początku kursu. Bardzo podoba mi się możliwość przesyłania swoich tekstów do oceny i krytyki innych użytkowników, jest to bardzo wzbogacające doświadczenie. Do tej pory miałam blokadę przed pokazywaniem moich tekstów, dzięki temu kursowi udało mi się ją przełamać." Katarzyna - Kurs Podstawowy, maj 2017

"Na początku obawiałam się, że nie będę w stanie wymyślić żadnej historii, okazało się jednak, że nie jest z moją wyobraźnią tak źle, jak myślałam. Jednocześnie nauczyłam się, że pisanie jest skomplikowane, jest wiele rzeczy, które muszą być obecne, aby tekst miał ręce i nogi, był wiarygodny. Oceny ćwiczeń oraz tekstów do krytyki, wszystko co tam się znalazło to ważna lekcja dla mnie, wiele cennych informacji." Kinga -Kurs Podstawowy, maj 2017

"Kurs dość mocno otworzył mi oczy. To oznacza, że wiem jak wiele błędów popełniam, ale powoli uczę się z nimi radzić. To była satysfakcjonująca przygoda. Dziękuję nauczycielowi i wszystkim uczestnikom. Za Wasze oceny, które często powodowały we mnie rumieniec zaskoczenia. To wiele dla mnie znaczy." Anna - Kurs Podstawowy, maj 2017

"Dzięki tym kursom zaczęłam żyć innym życiem i już nie wyobrażam sobie innego :))" - Maria, Pasja Pisania I, marzec 2017

„Dla mnie kurs był jak objawienie. Nigdy wcześniej nawet nie myślałam o pisaniu. Pisanie było dla mnie jak magia, wiedza dostępna jedynie dla wtajemniczonych. Trochę onieśmielona się czułam kiedy uczestnicy tego kursu przyznawali się, że piszą, mają pomysły, plany itp. Bo ja nic nie miałam, jedynie chęci :-) Ale kurs zmusił mnie do pisania I poprawiania kolejnych tekstów. Pierwszy mój tekst był suchym sprawozdaniem: byłam I widziałam, a ostatni zawierał już opisy, szczegóły I dialogi. Bardzo podbudowały mnie Wasze komentarze, że temat Iranu, który podjęłam jest ciekawy. Jeszcze dłuuuuuga droga przede mną, ale odkryłam, ze ta droga jest bardzo satysfakcjonująca. Bardzo dziękuję Jakubowi za profesjonalne podejście, trafne komentarze I słowa zachęty. Dziękuję Wam za czas, który poświęciliście na czytanie I komentowanie moich tekstów. Być może do zobaczenia na kolejnym poziomie. Być może do zobaczenia podczas podpisywania naszych książek :-).” - Dorota - Kurs Podstawowy 2015

„To wielka frajda przeżyć niezwykłą literacką przygodę za sprawą „Pasji Pisania”. Człowiek myśli sobie: Ot, kurs jak wiele innych. Nuda i szybkie zapomnienie. A tu nic z tych rzeczy. „Pasja Pisania” jak wicher porywa Cię już od pierwszego wykładu i niesie podekscytowanego w przeznaczenie. Jest nim literatura. I nie ważne co potrafisz na początku. Możesz być pewnym, że to co masz do powiedzenia jest ważne. Jedyny problem, jak to napisać – i tego właśnie się uczysz.
Chciałbym bardzo podziękować prowadzącemu Michałowi Urbaniakowi za wnikliwość ocen przesyłanych prac, za sympatyczne i wiele wnoszące pogawędki na forum, za cały ten czas poświęcony moim opowiadaniom. Jestem pod wrażeniem Jego erudycji, ale również czysto ludzkiej wrażliwości , delikatności i taktu. Bardzo się cieszę, że mogłem Go poznać. Mam nadzieję, że jesienią, po powrocie na kolejny z kursów uda mi się trafić do Jego grupy. Wziąłem udział w „kursie podstawowym”. Formuła i tempo kursu, muszę przyznać jest oszałamiające i trzeba się trochę napocić, by nadążyć. Ale to zaleta, bo zmusza człowieka do gimnastyki i zapewnia nieustanny strumień endorfin tak potrzebnych do dalszej pracy. Rzecz jakiej mi brakowało, to możliwości zadania indywidualnego pytania (chociażby jednego) pod oceną ćwiczenia. Myślę, że wprowadzenie takiej możliwości bardzo by pomogło początkującym adeptom sztuki pisarskiej w upewnieniu się, czy dobrze rozumieją poprawki i wskazówki prowadzącego zajęcia.” - Tomasz Lechowicz - Kurs Podstawowy 2015

„Moja opinia o Pasji Pisania? Po kursie podstawowym prowadzonym przez Michała Urbaniaka zastanawiałam się tylko jedno popołudnie nad bezpośrednią kontynuacją (też u Michała). A jedyna wątpliwość była natury organizacyjnej, bo wiedziałam że czeka mnie dosyć napięty (rodzinnie i zawodowo) miesiąc. Ostatecznie przez dwanaście tygodni głównie pisałam i było mi z tym bardzo, bardzo dobrze. Wielka w tym zasługa Nauczyciela - jego wsparcie oraz niesamowicie szczegółowa analiza tekstów, które wysłałam w ramach ćwiczeń lub krytyk pozwoliła mi poprawić warsztat i nauczyła dużo o oddziaływaniu tekstu na czytelnika. Możliwość czytania tekstów pozostałych uczestników kursów (oraz analiz Michała) była z kolei okazją do rozwijania moich własnych umiejętności analizy i oczywiście też dawała wgląd w inne aspekty warsztatu.Na kursach miałam okazję przekonać się, że umiem pisać - nie tylko myślę, że umiem, ale umiem. Kolejne wykłady i ćwiczenia pomogły mi bardziej świadomie podejść do pisania - myślę, że idealnie jest kiedy warsztat i pisanie, powiedzmy, intuicyjne, się uzupełniają. Skoro nikogo nie dziwi, że malarz kończy ASP a muzyk Akademię Muzyczną - dlaczego ktoś chcący pisać nie powinien również pracować nad warsztatem?Ale najważniejsze, czego się nauczyłam, to kwestia krytyki. Zaczynam wierzyć w swoje umiejętności pisarskie - w to, że naprawdę są - a krytyka jest krytyką tekstu, a nie mnie. Zaczęłam patrzeć na tekst jako coś do obróbki. Jeśli czasem się nie udaje do końca, zawsze można go poprawić. I ja wierzę, że umiem go poprawić.
Zapisałam się na Pasję Pisania II i już się cieszę na maj :-), a w tym czasie planuję dalej pracować nad moją powieścią. Dziękuję bardzo! ” - Aleksandra Gehrke, Kurs Podstawowy 2015

„Proszę Państwa, nasz czas się kończy, chciałbym troszkę kurs podsumować. Zrobię to w punktach bo będzie mi po prostu najłatwiej.
1. Motywacja – Uwierzyłem. Teraz wiem, że pisanie jest trudne i nie ma co tego ukrywać, to jednak jest możliwe. Dziękuję za tą przelaną w me serce wiarę.

2. Mobilizacja – cotygodniowe ćwiczenia wymusiły na mnie systematyczna pracę. W zwyczajnym życiu właśnie ta systematyczność jest najtrudniejsza do osiągnięcia. Przynajmniej w moim przypadku jest to najtrudniejsze. Więcej. Konieczność i chęć jak najlepszego przygotowania zadania wymusiły we mnie zachowania, które bardzo mi się spodobały. Zacząłem myśleć właściwie nieustanie o tekście, o jego konstrukcji, o pomyśle itd. Nigdy wcześniej coś takiego mi się nie zdarzyło.
Dziękuję za takie delikatne wymuszenie aktywności.

3. Strach – pewnie wielu z tych, którzy chcieli parać się pisaniem, pielęgnowało w sobie pewien poziom strachu przed przedstawieniem publicznych własnych „wypocin”. Strach może nie przed krytyką a przed brakiem zrozumienia osób nas otaczających i taką niepewność czy to co napisałem ma jakąkolwiek wartość. Zmuszenie do prezentacji swoich prac oraz otwarta krytyka pozwoliła na oswojenie się z tym strachem.

Dziękuję wszystkim za wysiłek włożony w krytykę. Zawsze starałem się sam podejść do tego zadania bardzo poważnie. Mam nadzieję, że nikogo nie uraziłem

4. Zarówno przedstawiane prace jak i formułowana krytyka pozwoliły mi zauważyć różnice w sposobie myślenia uczestników kursu. Obserwowanie zupełnie innej niż moja perspektywa uczyło pokory. Ciekawy obraz musi mieć Jakub, który widzi całą grupę naszą i wiele innych. Jakub chętnie posłuchałbym twojego zdania.
Dziękuję wszystkim za zaangażowanie i dzielenie się swoim zdaniem

5. Wykłady – pierwszy raz miałem styczność z taką wiedzą. Przyznaję się, że każdy wykład musiałem czytać w dużym skupieniu a i jedno czytanie często nie wystarczało. Czego mi brakowało to czasem bardziej konkretnych instrukcji. Jak widać nawet po tej wypowiedzi problemy opisane w punktach byłby dla mnie łatwiejsze do przyswojenia.

P.S. Wrócę najpewniej do Was na kolejny poziom.”
Arkadiusz - Kurs Podstawowy I - 2015

„Przyznam, że kurs nie do końca spełnił moje oczekiwania, ale zacznę może od tego co było pozytywne.
Ciekawe były zarówno wykłady jak i zadania domowe. Zadania domowe pozwoliły, czy też raczej zmusiły mnie do tego by pisać teksty w sposób w jaki wcześniej nie pisałem. To cenne doświadczenia, z których człowiek mógł wynieść wiele nowych doświadczeń.
Wykłady poruszały cenne zagadnienia, choć fakt, że akurat ta forma nauki jest podobna do czytania książek, których na rynku jest jednak trochę. Ciekawym doświadczeniem było wystawianie swoich prac do działu krytyki. Ich ocenianie przez innych uczestników było nowym doświadczeniem.
Prowadzący był bardzo mało krytyczny, przyjął moje zadania domowe, bez większych zastrzeżeń. Co nie znaczy, że do Państwa nie wrócę, bo mimo, że nie dostałem w 100% tego na co liczyłem, to i tak się czegoś nauczyłem.
Łukasz - Kurs Podstawowy 2014

„Kurs oceniam bardzo wysoko, na tyle wysoko, że zapragnąłem uczestniczyć w kolejnym, poświęconym krytyce tekstu.
Cieszę się, że jako osoba nie mieszkająca w Warszawie, a do tego prowadząca podróżniczy tryb życia, miałem okazję uczestniczyć w jego internetowej formie.
Właśnie taka forma daje szansę na doskonalenie pasji i umiejętności warsztatowych, osobom nie mogącym uczestniczyć w kursie na żywo.
W dowolnym czasie można włączyć się do dyskusji i pisać wtedy kiedy sami to zaplanujemy – to duży atut!
Pisemna forma pozwala na bardziej syntetyczne ujmowanie myśli w toku dyskusji na kilku równocześnie dostępnych forach, co również rozwija.
Nie mamy uprzedzeń, faworytów, nie znamy się i nie widzimy - można pisać szczerze!
Dyskusje były bardzo merytoryczne, a opinia prowadzącej kurs wyczekiwana jak kania dżdżu.

Zwrócił bym uwagę jedynie na jedną kwestię techniczną.
W moim przypadku nie połapałem się, że zadania do ćwiczeń i prezentacja dowolnego tekstu do krytyki to dwie różne rzeczy.
Myślałem, że to zadania ze sobą skorelowane i tekst do krytyki powinien odpowiadać omawianemu tematowi.
Tym samym nie napisałem dwóch zadań, wysyłając wcześniej napisane teksty, które odpowiadały zadaniu a to nie to samo.
Może to trzeba jaśniej określić w regulaminie, a może to tylko mój przypadek.”
Piotr Kulpa z Belgradu - Pasja Pisania I - 2013

„Brałam udział w Kursie Podstawowym Pasji Pisania, który prowadził Jakub Winiarski. Zarówno kurs, jak i nauczyciela oceniam celująco. Konkretne podejście do tekstu. Bez wodolejstwa. Komentarz i uwagi nie odbiegały od tematu. Braliśmy tekst i nad nim pracowaliśmy, zupełnie tak jakbyśmy oceniali, jakiś inny produkt typu buty albo wodę kolońską. Takie podejście sprawiło, że pozbyłam się blokady, poczułam się jak rzemieślnik, który ma stworzyć coś, co będzie potrzebne, bez czego użytkownicy nie będą potrafili się obejść. Kurs spełnił wszystkie moje oczekiwania, gorąco polecam go każdemu, kto chce pisać, ale ma z tym jakieś kłopoty. ” - Agnieszka Czachor - Kurs Podstawowy 2013

„To co dal mi Państwa kurs to:
- pewność siebie w pisaniu,
- odblokował mnie: nagle znalazł się czas, pomysły i energia do pisania,
- pokazał mi, jak ważna jest pozytywna opina i wsparcie innych,
- zobaczyłem, że mam swój własny styl i tematy, o których chciałbym opowiedzieć.

Natomiast to co mi się nie podobało to:
- brak dostępu do zawartości kursu po jego skończeniu,
- brak podziału forum kursu na wątki, tak aby moc lepiej śledzić poszczególne wątki.
Pod względem merytorycznym jestem bardzo zadowolony z kursu i pozostał we mnie niedosyt.”
Michał Kozłowski - Kurs Podstawowy 2013

„Kurs i nauczyciela - pana Jakuba - oceniam na piątkę z plusem. Zapisując się na ten kurs nie byłam do końca przekonana o trafności decyzji, bo zawsze wydawało mi się, że jeśli ktoś potrafi pisać i ma choć trochę talentu, to poradzi sobie sam i uczestnictwo w jakimkolwiek kursie będzie zbędne. Już tak nie uważam. Cieszę się, że mogłam spotkać profesjonalnego nauczyciela, profesjonalnych uczestników i z nimi wymieniać opinie na temat wspólnego hobby, które przecież łączy i to bardziej niż mogłabym zakładać kiedykolwiek.
Kurs poleciłam już przyjaciółce, bo jest on znakomitą okazją do tego, żeby się przełamać, żeby przypomnieć sobie o własnych marzeniach i postarać się do nich wrócić z zapałem i radością.
Jedyne zastrzeżenie jakie miałabym, to aktywność w czasie kursu. W mojej grupie były akurat chyba 2 osoby, które ani razu się nie aktywowały, a to oznaczało automatycznie za każdym razem o te dwa punkty widzenia mniej, o dwa zaprezentowane teksty mniej. Rozumiem, że Państwo nie mają wpływu na aktywność uczestników, więc tylko o tym wspominam i piszę, że szkoda.”
Bożena Stokłosa - Kurs Pasja Pisania I 2012

„Dziękuję za możliwość uczestniczenia w czymś tak rozwijającym i przyjemnym jak internetowy kurs pisania. Świetny pomysł!
Macie Państwo niesamowitą zdolność przywiązywania i utrzymywania klientów/kursantów. Coś "poza" internetowym kursem II będzie świetnym pomysłem. Sam zastawiam się co robić dalej. Czy zapisać się kolejny raz na kurs podstawowy? Wykłady już znam, więc jedyne z czego korzystałbym to z uwag prowadzącego do moich prac.
Może to właśnie pomysł na kolejny etap? Głównie praktyka? Praca z tekstem?”
Paweł - Pasja Pisania II (dla zaawansowanych) 2014

„Drugi kurs w którym uczestniczyłem prowadziła p.Magdalena Wleklik. Naprawdę świetnie i rzetelnie podeszła do sprawy. Bardzo, bardzo mi się podobał jej sposób prowadzenia i reakcje. Kiedy np. napisałem (tak jak powyżej) o potrzebie podsumowania kursu, bardzo szybko takie podsumowanie mi przesłała. Super.
Przy okazji, może przy ogłaszaniu nowych kursów zaznaczać kto będzie prowadzącym? Jeśli zapiszę się ponownie na kurs, chciałbym trafić właśnie na p.Magdalenę.”
Piotr Nowak - Pasja Pisania I- 2012

Cieszę się, że wzięłam udział w kursie, ponieważ dzięki temu myśl o pisaniu nie daje mi już spokoju i chyba właśnie o to chodziło przede wszystkim. Znalazłam też kilka odpowiedzi na swoje pytania, a niektóre informacje były dla mnie bardzo inspirujące i nowe.” - Dorota - Kurs Podstawow 2012

„Kurs był świetny:

1.Zmotywował mnie do systematycznej pracy i wyrobił nawyk zapisywania pomysłów oraz poprawiania tekstów po przeczytaniu ich na głos.
2.Dzięki wykładom wzbogaciłam wiedzę o pisaniu i poznałam kilka inspirujących wskazówek znanych pisarzy.
3.Poznałam świetnych ludzi, z którymi nawiązałam kontakt także poza kursem i wymieniamy się doświadczeniami.

Mam tylko 2 małe propozycje usprawnień technicznych:
1.Forum mogłoby mieć wątki, trudno teraz znaleźć interesujący wpis i się do niego odnieść, gdy wszystko leci ciągiem.
2.Pojedyncza ocena ćwiczenia, bez możliwości ponownego prywatnego kontaktu z nauczycielem odbiera szansę zweryfikowania czy uczeń zrozumiał wskazówki i poprawił umiejętności.”
Agnieszka Foryś - Kurs Podstawowy - 2012

„Kurs oceniam bardzo pozytywnie, głównie dzięki Magdzie, która wspierała mnie w pierwszych potyczkach ze słowem ;-) Jeśli nauczyciel ma dobre nastawienie, tak jak to było na tym kursie, to i ludzie się otworzą. Myślę że zapiszę się na kolejny kurs, choć będzie to musiało troszkę poczekać.
Moim zdaniem warto oprócz terminu kursu, na stronie internetowej zamieścić informację kto będzie go prowadził. Ja np. chętnie kontynuowałabym naukę u tej samej prowadzącej.” - Ania - Kurs Podstawowy 2011

„Polecam internetowe kursy Pasji Pisania. Po zakończeniu kursu podstawowego, od razu zapisałem się na kolejny. Kurs wciąga jak narkotyk. Teraz rozumiem, że nie tylko chcę pisać ale i mogę to naprawdę robić. Znakomite, obszerne wykłady wprowadziły mnie w tajniki narracji, dialogu i pomogły tworzyć wiarygodnych bohaterów. Miałem przyjemność być uczniem Jakuba Winiarskiego – pisarza, poety i prozaika. Jego rzetelna i profesjonalna porada zawsze napawała mnie wiarą w to, że moje pisanie może być jeszcze lepsze. Pisząc te opinię, znów zatęskniłem za Pasją Pisania i jestem przekonany, że w przyszłości zapisze się na kolejny kurs.” - Gerard - Kurs Podstawowy 2011

„Cieszę się, że wzięłam udział w kursie, ponieważ dzięki temu myśl o pisaniu nie daje mi już spokoju i chyba właśnie o to chodziło przede wszystkim. Znalazłam też kilka odpowiedzi na swoje pytania, a niektóre informacje były dla mnie bardzo inspirujące i nowe.
Z uwag co do organizacji - tylko kwestie techniczne. Dobrze by było mieć możliwość "korespondowania" z nauczycielem w zakładce z ćwiczeniami, żeby tam zadawać pytania o ocenę ćwiczenia. Na forum ogólnym trochę przeszkadzał brak możliwości zakładania wątków przez uczestników - to pomogłoby uporządkować nieco tematy wypowiedzi.
Co się zmieniło w moim pisaniu? Chyba wszystko poza laptopem, po pierwsze - systematyczność. Codzienne pytanie Pana Jakuba bardzo motywuję do pracy. Po drugie - otwartość na krytykę. Dawniej jej nie lubiłam, denerwowała mnie, myślałam, że to atak na mnie.
Kurs bardzo mnie zdopingował do pisania; zauważyłam, że czasem nawet drobne sytuacje które obserwuję w otaczającej mnie rzeczywistości mogą być bardzo dobrym wyjściem do opowiadania.
I jeszcze bardziej uruchomiłam moją wyobraźnię, aby (przynajmniej starać się) pisać ciekawie, zajmująco, by czytelnik miał ochotę czytać dalej.
A na koniec: pogodziłam się z myślą, że przede mną mnóstwo pracy. Dla mnie ważne jest to, że pisanie mnie cieszy. Teraz jeszcze bardziej."
- Aleksandra - Kurs Podstawowy 2011

"Oj zmieniło się i to sporo:
1. Przestałam się bać pisania
a. bo doszło do mnie, że krytyka moich tekstów, to nie jest atak na mnie tylko na to co napisałam, wcześniej pewnie dlatego, że pisanie zawsze było moim marzeniem bałam się, że ewentualna krytyka zniechęci.
b. polubiłam krytykę, bo to bardzo pomaga,
c. poznałam zasady polskiej interpunkcji dzięki Kasiu! Gorzej jeszcze ze stosowaniem, ale przynajmniej wiem jak poprawić i jest mi z tym cudownie."
- Joanna - Kurs Podstawowy 2011

„Na początek wyjaśnię, że żadna ze mnie pisarka. Nigdy nie prowadziłam dziennika/pamiętnika, nie pisałam opowiadań ani powieści do szuflady. Pierwszy gniot mojego autorstwa powstał w tym roku w maju, a od tego czasu mam na swoim koncie jakieś 30 stron różnych krótkich prób.
Trudno więc mówić o zmianach. Niemniej, jest kilka rzeczy, które dał mi kurs:
1. Zdałam sobie sprawę, jak ważna jest technika. Wcześniej nie myślałam, że liczy się nie tylko pomysł, ale też wykonanie; styl, oryginale ujęcie tematu, budowa fabuły.
2. Kiedyś myślałam, że pisarzem trzeba się urodzić. I że nie ma sensu brać się za pisanie, jeśli do 30 roku życia nie odkryto w nas geniusza:) Powoli zdaję sobie sprawę z tego, jak wiele można osiągnąć ciężką pracą.
3. Krytyka - w tej kwestii niestety nie nauczyłam się jeszcze wiele. Pozytywne opinie przyjmuję z nieufnością. Natomiast negatywne wciąż ciężko "przełknąć". No i ten strach oczekiwania na komentarz..."
Aleksandra - Kurs Podstawowy 2011

„1. Napisanie powieści stało się dla mnie REALNE. Ja nie marzę o pisaniu, ja BĘDĘ to robić, co więcej, już robię. To naprawdę wspaniałe uczucie.
2. Uświadomiłam sobie, że wcale nie jestem tak beznadziejna, jak wcześniej mi się wydawało. W dodatku zaczęłam traktować krytykę jak coś niezbędnego do dalszego rozwoju, a nie podcinającego skrzydła. To znaczy - kiedyś też to wiedziałam, ale mimo to odczuwałam maleńkie ukłucie żalu, gdy wystawiałam swój tekst pod ostrzał. ;) Teraz jest inaczej.
3. Odkryłam, że nie tylko ja zmagam się z codziennymi pisarskimi koszmarkami.
4. Widzę teraz, jak wiele pracy przede mną, jak wiele porządkowania w fabule i stylu. Ale mam zamiar temu podołać. :)
5. Wiem także, że - jak powiedziała Kasia - czasami "mniej znaczy więcej".
6. No i na koniec - ludzie, którzy wraz ze mną stawiają pierwsze kroki na pisarskiej drodze, okazali się naprawdę sympatyczni i przyjaźnie nastawieni - ku mojej ogromnej uldze. :)" - Nikola, Kurs Podstawowy 2011

„1. Zdałam sobie sprawę z tego, że godziny spędzone nad poprawianiem i modyfikowaniem tekstu też są ważne.
a. Zrozumiałam, że czasami mniej znaczy lepiej. Nie ważna jest ilość słów, a zawarta w nich treść.
b. Nabrałam szacunku do pisania, zaczęłam opowiadać o moim pisaniu innym. Jeśli znajomi uważają pisanie za stratę czasu albo za formę tylko i wyłącznie rozrywki, wynika to z ich małej wiedzy na ten temat. Ja wiem, ile jest warte i to mi wystarczy.
c. Poznałam wspaniałe osoby, które mają podobne zainteresowania i spotykają się z podobnymi trudnościami i wątpliwościami :)
2. Narzuciłam sobie duży projekt. Zamiast skrobać opowiadania, postanowiłam napisać powieść kryminalną. Wiem, że to brzmi jak porywanie się z motyką na słońce, ale u mnie odniosło skutek wręcz terapeutyczny! Ja teraz siadam i po prostu piszę i nie martwię się o to:
a. że efekt jest zbyt kanciasty,
b. styl niedoskonały, ale to mój styl, tak mówię i przestałam silić się na coś innego, bo wychodzi tylko gorzej;D
c. nie przejmuję się, że czegoś nie dopowiedziałam, bo przy głośnej lekturze to wyjdzie (a mam nawet lepszy patent, nagrywam się na komórce i wtedy taka czy inna luka wyłazi jak na dłoni).
Wniosek: wszystko to da się wyrównać przy dodatkowym wysiłku, bo najważniejsze jest jak się Pan kiedyś pięknie wyraził „wypisać to z siebie”." - Kasia, Kurs Podstawowy, 2011

„Kurs oceniam bardzo pozytywnie, myślę że to świetny sprawdzian dla kogoś kto zastanawia się czy pisanie jest dla niego/niej. Nabrałem pewności siebie, brakuje mi czasu, ale wiem że chcę to robić, to chyba mówi samo za siebie. Dziękuję panu Jakubowi za cenne uwagi i krytykę. Pozdrawiam wszystkich i mam nadzieję że "zobaczymy" się na następnym etapie.” - Rafał, (Toronto) Kurs Podstawowy, 2011

„Przez kurs odkryłem rzeczy, które dla innych pewnie od dawna były wiadome , a ja je musiałem sobie dopiero poukładać. To że:
1. Pisanie jest grą indywidualną (stąd nie wiem, czy jakieś ewentualne ćwiczenia grupowe mogą pomóc, być może tak, ale na razie nie ogarniam).
2. W tej grze jest wielu przeciwników, z których najgorsi mieszkają wewnątrz pisarza, a są to (przynajmniej we mnie): brak wiary, lenistwo, nadmiar pomysłów i chwytanie wielu literackich srok za ogon, z których żadna nie podrywa się do lotu.
3. Pisanie zaczyna się znacznie wcześniej niż w momencie siadania nad klawiaturą. I w momencie, w którym pisać nie można, bo praca, bo rodzina, bo coś tam, to zawsze można zebrać niezły materiał, słowa, charakterystyczne zwroty, obrazy.
4. Najlepiej pisze mi się po pierwszej godzinie. Pierwsza jest na rozpisanie, jeszcze nie próbowałem, ale gdybym przez pierwszą godzinę przepisywał jakieś zdanie, to niewiele bym stracił, bo od drugiej dopiero wchodzę w rytm.
5. „Jak minął dzień?” – to dobre pytanie. Nawet założyłem sobie plik pod taką nazwą, w którym się tłumaczę samemu sobie dlaczego nic nie napisałem i co w zamian zrobiłem ;)
6. Na każdą środę czekałem z niecierpliwością. O czym będzie wykład i co trzeba będzie napisać na ćwiczenie.
Czego się nie dowiedziałem:
1. Co zrobić, by wejść w rytm szybciej niż po tej przeklętej godzinie? Czy każdy tak ma?
2. Czy planowany jest internetowy kurs pogłębiony, tematyczny, podkreślam internetowy, inny ze względu na czas i odległość nie wchodzi w grę?
Dziękuję Wszystkim Uczestnikom i Tobie Jakubie za cenne uwagi.
Czy kurs polecam? Pewnie. Gdyby Pasja Pisania chciała zawitać do Torunia, to służę darmową salą, pijarem, etc. " - Maras, Toruń

„Uwierzyłam, że moje pisanie ma sens.
Znajdę codziennie godzinę i po prostu BĘDĘ TO ROBIŁA.
Zapiszę się też na pewno na następny kurs, tyle ,że nie tak z marszu jak to miało miejsce teraz. Pozdrawiam Nauczyciela i Uczniów.” - Dorota, Kurs Podstawowy, 2011

"Panie Jakubie, dzięki za dobre słowa,powtarzam to już kolejny raz, ale było to dla mnie bardzo ważne: wsparcie z Pana strony. To jest chyba najbardziej odpowiednia postawa , być wyrozumiałym dla Początkujących Piszących.
Kończę kurs zadowolona bardzo, nie wykorzystałam co prawda możliwości jakie dawał, mimo wszystko jak się to ładnie mówi "dużo wyniosłam" " - Dorota (Gdynia) Kurs Podstawowy 2011

„Szkoda, że kurs dobiega już końca. Zapisałam się z ciekawości, po opowieściach mojej znajomej, która uczestniczyła w kursie stacjonarnym.
Od zawsze wolałam pisać niż mówić, ale chciałam robić to chociażby z podstawową dawką profesjonalizmu, tak jak w każdej dziedzinie oprócz spontaniczności warto wykazać się też i wiedzą. Tutaj czytając wykłady, odrabiając zadane ćwiczenia, poddając się krytyce nauczyciela i pozostałych kursantów powoli zaczęłam systematyzować swoją wiedzę na temat świadomego pisarstwa. Dotarło do mnie, że warto postawić sobie cel, przemyśleć co chcę przekazać i szlifować swoje dzieło. I co najważniejsze nie poddawać się tylko pracować, czas zawsze się znajdzie, zależy to tylko ode mnie.
Co do formy kursu- jak dla mnie kurs internetowy jest bardzo wygodną formą zdobywania wiedzy, dla ludzi z tak zwanej prowincji dojazdy na zajęcia stacjonarne z prozaicznego powodu- czas- są niewykonalne. Cenne są rady nauczyciela oceniającego ćwiczenia oraz pozostałych uczestników, na sobie zobaczyłam jak różnie może być odbierane to co piszę i pomimo tego, że w pierwszej chwili krytyczne uwagi bolą, to dają do myślenia i w rezultacie wychodzą na dobre.
Brakowało mi dyskusji na określone tematy, zmuszenia nas do wypowiedzi, myślę, że na zajęciach stacjonarnych łatwiej jest mobilizować uczestników do działania. Tak myślałam, że mogłaby być na kursach internetowych wybrana godzina na rozmowy z nauczycielem w postaci czatu, czy g-g, łatwiej wtedy o kontakty między uczestnikami, czy robienie ćwiczeń " na żywo".
Ogólnie jestem bardzo zadowolona z kursu, mam nadzieję, że powstanie dalszy ciąg trochę bardziej zaawansowany lub wersje tematyczne. " - Marzenna, (Olsztynek), Kurs Podstawowy 2011

„Czas rzeczywiście szybko minął. Postaram się wziąć górę nad moim lenistwem, i zajęciami codziennymi i zmusić się do regularnego pisania. Dziękuję za konstruktywną krytykę. Rady powieszę sobie nad biurkiem wraz z napisem - "Jak minął Twój pisarski dzień?". Może to pobudzi moje sumienie. Jeśli chodzi o kurs i moją opinię zgadzam się z przedmówcami. Do plusów zaliczam świetne wykłady - wciągające, konkretne, spis lektur - bardzo pomocny, wybór ćwiczeń i komentarz indywidualny do nich. Do minusów zaś należy brak możliwości edycji tekstu - np. brak kursywy, niewielkie okienka w których się pisze - i może możliwości odpowiedzi na opinię nauczyciela po ćwiczeniu. Kończąc chcę podkreślić, że mi się bardzo podobało. Oczekiwałam konkretnej wiedzy i ją dostałam - to liczy się najbardziej. Dziękuję Panu, Panie Jakubie i wszystkim uczestnikom :) " - Agnieszka, Rumia

 

„Zapisanie się na kurs było jedną z lepszych rzeczy, jaką w ostatnim czasie zrobiłam. Jestem wdzięczna Nauczycielowi, że nie wlewał każdemu że jego tekst jest boski, fantastyczny i jedyny, ale że pokazywał konkretnie co należy poprawić. Świetnie, że powstał kurs internetowy : jest to fantastyczne rozwiązanie dla ludzi pracujących, dla których dojazd na zajęcia weekendowe może być problemem. Super sprawą były zadania domowe, codzienne pytanie Jakuba Winiarskiego o pisarski dzień, krytyka tekstów. Kurs jest zdecydowanie za krótki, myślę, że powinien trwać minimum pół roku.” - Aga, Internetowy Kurs Pasji Pisania 13_01_10

„Spełniam swoje marzenie! Otworzyłam w sobie szufladkę dawno zamkniętą, za którą tęskniłam. Zdobyłam wiedzę - bazę i ramę, w ktorej mogę rozwijać swoją pasję. Staję się bardziej twórcza, uczę się. Do wykładów będę wracać, zrobię ćwiczenia pominięte do tej pory - te z wykładów. Ogromnie cenię sobie kontakt z Nauczycielem, fachowe oko, bo dzięki temu wiem jakie błędy popełniam a gdzie są moje mocniejsze strony. Nawet wpisy w moim pamiętniku zmieniają się, są bardziej "literackie":) Inaczej myślę,obserwuję życie. Inaczej czytam. Poznałam fajnych ludzi, z którymi mam nadzieję jeszcze się spotkać w tej lub innej przestrzeni. Właściwie same plusy. Tylko dla mnie to za krótko... Chcę jeszcze!!! Zaczęłam się mobilizować, dyscyplinować w dobrym tego słowa znaczeniu. I czuję, że zrobiłam swoje małe postępy. Krótko mówiąc - jestem wdzięczna za czas spędzony na kursie.” - Monika, Internetowy Kurs Pasji Pisania 13_01_10

 

„Kurs pomógł mi ruszyć z miejsca z pisaniem. Wykłady dały podstawową wiedzę, uporządkowały. Za szczególnie przydane uważam te o fabule i narracji, ale ostatni też jest bardzo budujący i pomocny. Na razie pomysłów w głowie mam dużo. Notuję pomysły na bieżąco w notesie, z którym się nie rozstaję. Doceniłam i zrozumiałam sens wycinania niepotrzebnych przysłówków, zaimków itp. Kiedy już siadam do pisania często pochłania mnie bez reszty, na czym cierpią domownicy. Nawet jak nie piszę, przefiltrowuję otaczającą mnie rzeczywistość pod kątem pisania. Myślę, że dialogi i czyszczenie tekstu idzie mi coraz lepiej. Wiem też, na co zwracać uwagę czytając. Podsumowując - bardzo jestem zadowolona z udziału w kursie, choć czuję się jak dziecko stawiające pierwsze kroki. Niby wiem o co chodzi, ale strasznie nieporadne to to. Ćwiczenie czyni mistrzem.” – Aggy, Internetowy Kurs Pasji Pisania 13_01_10

„Dzięki tym kilku tygodniom na kursie, wiem, że jak się postaram i dużo nad tym popracuję to potrafię stworzyć coś dobrego, przyciągającego uwagę. Już samym sukcesem jest to, że piszę i że potrafię znaleźć na to czas. Kiedyś miałam większą blokadę tzn. myślałam że nie jestem w stanie stworzyć nic co wykracza poza moje życiowe doświadczenia : otóż okazuje się, że tak nie jest !” – Aga, Internetowy Kurs Pasji Pisania 13_01_10

„Wrażenia - liczyłam na merytoryczne uwagi, konkret, powiedzenie wprost - to ma sens, a to jest do niczego, tak próbuj dalej, to zostaw. I... dostałam to. Panie Kubo, nie owija Pan w bawełnę i chwała Panu za to. Ja się bujam z chęcią pisania od lat i od lat brakowało mi kogoś, kto powie mi o moim pisaniu tak, jak Pan to robi. Dzięki, choć czasem człowiek się trochę wzdrygnie.
Na plus - konstrukcja warsztatu, możliwość wrzucenia tekstów w dziale "krytyka", ćwiczenia do każdego wykładu, mnóstwo literatury. Na minus - kurs jest za krótki. Dopiero się rozkręcamy (piszę "my", bo czytam to, co na forum) a tu już koniec?” – Teresa, Internetowy Kurs Pasji Pisania 13_01_10

„Teraz tylko usiąść i napisać powieść:) Może pociągnę wątek klaustrofobicznej bohaterki? :)))” – Teresa, Internetowy Kurs Pasji Pisania 13_01_10

„Codzienne pytanie Nauczyciela o pisarski dzień mobilizowały. Nawet jeśli nie odpowiedziałam na forum, starałam się sobie samej odpowiedzieć na to pytanie. Co do samego pisania - najpierw wyrzucam z siebie pomysł, bez zwracania uwagi na przymiotniki, przysłówki czy ortografię. Następnego dnia biorę pod lupę każde zdanie i słowo i tnę bez litości. Myślę, że robiąc pierwsze kroki w pisaniu, dobrze mieć nauczyciela, żeby nie zbłądzić, nie popłynąć w bliżej nie określonym kierunku. Ćwiczenia i określony termin ich oddawania bardzo dopingował. Na pewno inaczej teraz czytam. Włącza się wewnętrzny poprawiacz, krytyk, analityk. Staram się go wyłączyć, ale czasami sam cichnie, kiedy książka jest bardzo dobra i wciąga. Mam świadomość, że czeka mnie mnóstwo pracy.” – Agnieszka, Internetowy Kurs Pasji Pisania 13_01_10

„Nauczyłam się notować pomysły czy fragmenty tego, co chcę pisaać w notesie. Kiedy napiszę coś w całości, najchętniej przeczytałabym to komuś lub wysłała do przeczytania. Uczę się jednak zostawić tekst " do jutra" i wtedy przeczytać go sama jeszcze raz. Kiedy nachodzi mnie zwątpienie, nie przekreślam wszystkiego tylko zajmuję się czymś i potem wracam do tematu - tu bezcenne było dowiedzieć się, że to "normalne" i trzeba przeczekać:) Ponadto dużo czytam, jescze więcej niż wcześniej i sięgam teraz po różne gatunki, autorów. Czytam także pod kątem wiedzy z wykładów. Super sprawa. Piszę krótsze zdania, bardziej przemyślane. Obudził się we mnie wewn. superwizor:)
Dla mnie, mieszkającej w Rzeszowie, możliwość uczestniczenia w kursie dzięki internertowi, to dar niebios.” – Monika, Internetowy Kurs Pasji Pisania 13_01_10

„Po kursie zwracam uwagę na język oczywiście: przysłówki, przysłówki! Staram się pisać oszczędniejszym językiem. No i staram się myśleć ;) tzn. zwracać uwagę na całość tak, aby wszystko układało się w sposób przemyślany : początek, rozwinięcie, zakończenie. Myślę, ze wyostrzyłam sobie zmysły tzn podsłuchuję, zatrzymuję w sobie jakieś ciekawe powiedzonka....” – Aga, Internetowy Kurs Pasji Pisania 13_01_10

„Myślę, że teraz większą uwagę zwracam na szczegóły. Nie jestem w stanie wymienić wszysktich rzeczy, które wydały mi się na kursie interesujące. Powiem tylko, że bardzo cenię sobie te dwie recenzje wykonane przez pana Kubę Winiarskiego. Nie ukrywam, że możliwość pracy z pisarzem była dla mnie głównym powodem uczestnictwa w tych warsztatach internetowych. Druga sprawa, to wykłady pani Izy Szolc. Nie mam wąpliwości, że będę do nich często wracał.” – Rafał, Internetowy Kurs Pasji Pisania 13_01_10

„Zwracam się z uprzejmą prośbą do ORGANIZATORÓW o podziękowanie pani Izie Szolc za wykłady. Bardzo mi się podobają i dużo mi dały. To sztuka, w wirtualnym świecie zainteresować elektronicznym wykładem. Tak, że będę do nich wracać, a żarówiaste podkreślenia jeszcze długo będą mi służyć. Przede wszystkim wsparcie też konkretnymi przykładami z literatury stanowią o ich wiarygodności. Dziękuję.” - Dagma, Internetowy Kurs Pasji Pisania 13_01_10

„Pani Izabelo, przepiękny wykład, dziękuję! Za wszystkie inne także. Mam w sercu nadzieję, że spotkamy się znowu, na kolejnej części kursu. Oj, to dopiero początek tygodnia, jeszcze wiele może się zdarzyć. Tymczasem zrobię herbatę i rozsmakuję się raz jeszcze w treści wykladu, przemawia do mojej duszy bardzo. Dziękuję.” – Miriam, Internetowy Kurs Pasji Pisania 13_01_10

„Czego było za mało? Tygodni. Ten kurs mógłby trwać drugie tyle. Podobały mi się nasze dyskusje, fachowe, konkretne uwagi Nauczyciela, bez "cukrowania", zgoda na inną wrażliwość:). Teraz mi przyszlo do głowy, że skopiuję ćwiczenia wraz z Pana uwagami, dla pamięci i nauki.”- Monika, Internetowy Kurs Pasji Pisania 13_01_10

„Warsztaty pisarskie to jak odnalezienie krainy magii w każdym z uczestników, to edukacja przez wielkie E, jak Erudycja, serwowana w dynamicznym, odpowiednim tempie. Na tych warsztatach i po nich twoje pióro niemal samo zaczyna pisać. Co do meritum: nauczyłam się tu m.in., jak nie męczyć się z rozpoczęciem pisania. Nauczyłam się, jak wygląda dobry plan. Wiem teraz, co to jest dobra narracja. Poznałam, jakich sztuczek używać, by wzbudzić emocje u czytelnika. Dowiedziałam się, jak ubarwić bohatera, by był on fascynujący, oraz co to jest dobra scena. Jeśli drzemie w tobie iskierka pisania, warto przełamać się, przyjść na warsztaty prowadzone przez Jakuba Winiarskiego, uczyć od niego pisarskiego rzemiosła. Warsztaty mogą pomóc nieśmiałym, początkującym, ale też już piszącym, dodając każdemu wiedzy i wiary we własny talent.” - Joanna Paul, Pasja Pisania I

„Już od czasów liceum wiedziałam, że kiedyś napiszę powieść. Zajęta edukacją, karierą, wychowywaniem dzieci, wciąż nosiłam w sobie niespełnione marzenie. Pewnego dnia przypadkiem trafiłam na stronę internetową Pasji Pisania. Decyzję podjęłam w kilka sekund. Ukończyłam już kurs podstawowy i kurs pierwszego stopnia. Przede mną ostatni, drugi stopień wtajemniczenia. Wszystkie kursy prowadził Jakub Winiarski. Ze spotkania na spotkanie uczyłam się nowych i odkrywczych dla mnie rzeczy: jak powstaje powieść, jak budować sceny, jak konstruować fascynujących bohaterów, czym są opisy i dekoracje, na czym polega istota dobrego dialogu itd. Dużo teorii i jeszcze więcej praktyki. Jakub prowadził z nami intelektualną grę, opierając się na własnych przemyśleniach i doświadczeniach pisarskich oraz na doskonale wyszukanych przykładach z literatury przez duże „L”. Robił z nami ćwiczenia, przy których czułam, że nauka nie poszła w las. Razem z grupą analizował fragmenty pisanych przez nas książek i opowiadań. Wiem, że dzięki wiedzy, jaką posiadłam podczas ostatnich kilkunastu tygodni, oraz mojej mozolnej, ale jakże przyjemnej pracy twórczej, pewnego dnia z dziką satysfakcją wpiszę słowo „KONIEC”, wieńcząc dzieło mojego wymarzonego tworzenia.” - Sandra Malinowska, Pasji Pisania Kurs Podstawowy, Pasja Pisania I

„Mam już w dorobku jedną książkę, ale oto brakło mi weny, aby pisać kolejną, a może czasu i chęci? Nie wnikałam, tylko znalazłam w Internecie kursy Pasja Pisania. Za cel postawiłam sobie przede wszystkim zmotywowanie do pisania, ale i też poznanie zasad sztuki pisarskiej. Już po pierwszych zajęciach z Kubą Winiarskim wiedziałam, że dobrze trafiłam. Błyskotliwy i kreatywny sposób prowadzenia przez niego zajęć po prostu oczarował mnie. Rozmiar warsztatowej wiedzy, jaką dzieli się z uczestnikami w humorystyczny (czytaj wyjątkowo przystępny) sposób oraz umiejętność konstruktywnej krytyki tekstów uczestników wprost zadziwia. Gorąco polecam każdemu, kto chce się nauczyć jak pisać, jak również tym, którzy szukają motywacji do pisania. Ja swój cel osiągnęłam – jeszcze w trakcie uczęszczania na zajęcia zaczęłam pisać (można powiedzieć wręcz, że ruszyłam z kopyta) swoją drugą książkę, za co Kubie i grupie serdecznie dziękuję.” - Ewa

Nasz serwis używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. Dowiedz się wiecej.

Zgadzam się