Nauczyciele Pasji Pisania        

Nauczyciele Pasji Pisania

MARCIN CISZEWSKI

marcin ciszewskihistoryk, pisarz, scenarzysta. Ukończył Instytut Historii Uniwersytetu Warszawskiego. Opublikował dziewięć powieści: wojenno - przygodową serię „www” (www.1939.com.pl; Major; www.1944.waw.pl; www.ru2012.pl; www.afgan.com.pl), kryminały „Mróz”, „Upał” „Wiatr” oraz powieść historyczną „Krüger” a także – na spółkę z dr. Krzysztofem Liedelem, znanym ekspertem od terroryzmu – fabularyzowany dokument pt. „Gliniarz”. Beneficjent stypendium scenariuszowego Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. We współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego napisał również dokumentalną opowieść „Powstanie Warszawskie. Wędrówka po walczącym mieście”, która ukaże się w czerwcu 2016 roku. Pisanie jest jego zawodem, czytanie – nałogiem.


MICHAŁ PAWEŁ URBANIAK

micha pawel urbaniakabsolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Śląskim. Prozaik, krytyk literacki, recenzent, współautor antologii opowiadań „Zemsta jest kobietą” (Wydawnictwo JanKa 2011). Od lat publikuje m.in. w „artPAPIERZE”, „Literadarze”, „Śląsku” oraz na portalu książkowym biblionetka.pl. Czytanie jest jego największym uzależnieniem, a pisanie – sposobem na życie. Znakomity nauczyciel kreatywnego pisania. Od roku 2104 poprowadził prawie 50 kursów internetowych w Pasji Pisania i jest bardzo ceniony przez wszystkich absolwentów. Znakomicie motywuje do pracy, daje wsparcie i rzetelną wiedzę na wszystkich poziomach zaawansowania.


JAKUB WINIARSKI

marta krzaczkowska sienkiewiczProzaik, poeta, krytyk literacki i prawdopodobnie najskuteczniejszy polski nauczyciel pisania. Jego wychowankowie to m.in.: Katarzyna Kołczewska, Marta Zaborowska, Nikodem Pałasz, Dorota Ponińska, Iwona Grodzka-Górnik, Jolanta Czarkwiani, Matylda Man, Natalia Bukowska, Magdalena Żelazowska, Joanna Onoszko, Sandra Stawińska i Kasia Kowalewska – ta lista stale się wydłuża. Od 1 czerwca 2010 do 31 sierpnia 2013 redaktor naczelny „Nowej Fantastyki” i kwartalnika „Fantastyka Wydanie Specjalne”. Tych, którzy chcą pisać potencjalne bestsellery, szkoli w Pasji Pisania oraz Instytucie Badań Literackich. Na FB ma grupę „Jak minął twój pisarski tydzień?” (nazwa pochodzi od kultowego pytania, jakie pada na jego kursach), w ramach której prowadzi m.in. bezpłatne spotkania z cyklu Warsztat Pisarza. Do tej pory opublikował sześć książek. Trzy poetyckie – „Przenikanie darów” (1995), „Obiektyw” (1997), „Piosenki starego serca” (2011), dwie powieści oraz we współpracy z Jolantą Rawską „Po bandzie, czyli jak napisać potencjalny bestseller” (2015).


BARBARA SĘK

barbara sekAutorka powieści obyczajowych: „Miłość na szkle” (Świat Książki, 2015), „Dlaczego ona? (Replika, 2012). Tworzy literaturę środka: przystępną w formie, wymagającą w treści. W swoich utworach największy nacisk kładzie na rys psychologiczny postaci i stworzenie złożonego konfliktu, jaki ma być ich udziałem. Wyznaje zasadę: „SĘK W TYM, aby pisać tak, żeby odbiorca czytał trzy dni, a myślał o lekturze trzy lata”. Od lat związana z Teatrem Otwartym T.O. w charakterze scenarzystki, reżyserki a także aktorki. Prowadzi warsztaty teatralne dla najmłodszych w domach kultury oparte na autorskim programie. Funpage autorki: www.facebook.com 


MARIUSZ KATA

klementyna suchanow

scenarzysta, producent kreatywny (specjalność: development literacki). Autor scenariuszy filmowych m.in.: Ramzes (2016, development) i Double Life (2017, serial, thriller szpiegowski, development), producent filmów dokumentalnych, autor powieści: Spotkanie pod Skałą (2013) i Watykański korytarz (w redakcji). Absolwent Wydziału Nauk Historycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Camerimage Film School, warsztatów dla scenarzystów z Europy Środkowej (Sundance Institute, doradcy: Larry Gross, Becky Johnston, Maciej Karpiński, Peter Medak, James Ragan, Petr Zelenka), kursu dla kreatywnych producentów w Wajda School. Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

MAGDALENA WLEKLIK

pisarz magdalena wleklikscenarzysta, pisarz, reżyser. Autorka wielu scenariuszy filmowych, telewizyjnych oraz słuchowisk. Zadebiutowała w Teatrze Telewizji tekstem dramatu „Żółtodzioby”. Autorka powieści „Szykuj się do odlotu” oraz opowiadań publikowanych w prasie oraz kilku antologiach. Reżyser filmowy i słuchowisk Teatru Polskiego Radia. Debiutowała jako reżyser filmu fabularnego „Możesz być kim chcesz”, a w radio - słuchowiskiem "Mosty". Jej filmy miały pokazy na wielu festiwalach, m.in. na Międzynarowodym Festiwalu Filmowym w Cannes, RIFF w Rzymie, FPFF w Gdyni, Camerimage. Absolwentka PWSFTviT w Łodzi. Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich.


JOANNA WRYCZA-BEKIER

joanna wrycza bekier - doktor nauk humanistycznychdoktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa, wykłada w Katedrze Kulturoznawstwa Uniwersytetu Gdańskiego, autorka czterech książek na temat tajników pisania tekstów literackich, internetowych i naukowych: "Szkoła twórczego pisania","Kreatywna praca dyplomowa", "Webwriting. Profesjonalne tworzenie tekstów dla Internetu" oraz "Galaktyka języka Internetu". Od 2011 roku prowadzi bloga www.poradnikpisania.pl, na którym początkujący pisarze znajdą wiele warsztatowych porad oraz inspiracji.


SANDRA MALINOWSKA

sandra malinowskaabsolwentka wydziału prawa i administracji, od kilkunastu lat wykonuje zawód radcy prawnego. Jednak to pisanie zawsze było jej pasją a pisanie książek największym marzeniem. Wyznaje zasadę, że aby coś robić dobrze, należy mieć solidne podstawy i wiedzę teoretyczną. Uczestniczka wielu warsztatów creative writing. W grudniu 2012 r., pod panieńskim nazwiskiem Stawińska, wydała swoją debiutancką powieść o tematyce kobiecej z zabarwieniem erotycznym pt.”Piętno”. Uwielbia pisać opowiadania i długie maile. Inspirację do swoich powieści czerpie z obserwacji życia, rozmów z ludźmi i ciekawych podróży. W pisaniu stawia na pobudzanie wszystkich zmysłów i przeżywanie silnych emocji.


JAROSŁAW KAMIŃSKI

jaroslaw kaminski(1968) - dramaturg, pisarz, scenarzysta, publicysta. Autor wystawianych i nagradzanych sztuk teatralnych, m.in. Wyrzeczenie (2007), Szczęśliwego Nowego Roku '68 (2008), Lustra (2009). Jako Wielebny Kamiński opublikował zbiór radykalnych esejów-kazań w stylu L. Kołakowskiego pt. Jak nie dać się ogłupić (2000) oraz dwa tomiki poezji, Pod murami (1998) i Czarna ikona (2002). Współpracował z wieloma pismami literackimi i publicystycznymi, m.in. „Dużym Formatem", „Polityką" i „Studium". W styczniu 2011 odbyła się premiera niemieckiego filmu Nachmieter, którego był współscenarzystą (reż. Marc Metzger). Współpracuje ze studiem filmowym Federico Film. W 2012 roku zadebiutował powieścią pt. „Rozwiązła”, która została zaliczona do najważniejszych książek 2012 roku przez PR III i Wirtualną Polskę


IZABELA SZOLC

izabela szolcpisarka. Autorka powieści i zbiorów opowiadań: "Cichy zabójca" ("Nowy Świat", 2008), "Ciotka Małych Dziewczynek" ("Nowy Świat", 2007), "Połowa nocy" ("Runa", 2005), "Opętanie" ("Solaris", 2004), "Jehanette" ("Runa", 2004), "Lęk wysokości" ("Zysk i S-ka", 2004), "Hebanowy świat. Powieść o "Pianiście" Romana Polańskiego" ("Fabryka Słów", 2003), "Wszystkiego najlepszego" ("Zysk i S-ka", 2003).

Stała współpracowniczka magazynu "Bluszcz". Pisała również dla "Polityki", "Przekroju", "Machiny", "Ksiązki. Magazyn Literacki", "Twojego Stylu", "Nowej Fantastyki", "Fenixa".

Wegetarianka, mężatka, wielbicielka zwierząt i prozy Johna Maxwella Coetzee'go.


JUSTYNA CZECHOWSKA

justyna czechowska(1979) - Urodziłam się i do piętnastego roku życia wychowywałam w południowo-wschodniej Polsce (w Lublinie i Zamościu). Potem wyjechałam do Helsingborga w południowej Szwecji i zaczęłam pisać po szwedzku. Studiowałam literaturoznawstwo i inne dziedziny humanistyki na uniwersytetach w Göteborgu, Sztokholmie i Uppsali. W Sztokholmie ukończyłam kurs kreatywnego pisania, ucząc się metod creative writing ale moja powieść czeka jeszcze na napisanie (wszystko jednak przede mną!). W 2003 roku szczęśliwie, wróciłam do Polski. Jako tłumaczka zadebiutowałam w FA-arcie opowiadaniem Stiga Dagermana „Tysiąc lat u Boga”. Kolejne tłumaczenia prozy, poezji i esejów publikowałam w Studium, Tekstualiach i Res Publice Nowej oraz w pismach literackich w Szwecji (OEI) i Norwegii (NORDAHL). Przy okazji tłumaczeń zajmuję się promowaniem skandynawskiej kultury w Polsce oraz polskiej w Skandynawii, co wcale nie oznacza, że dużo podróżuję. Wolne chwile, które z rzadka posiadam, poświęcam na badanie polskiej literatury emigracyjnej i szwedzkiej tzw. imigracyjnej, z czego mam nadzieję, wkrótce powstanie praca doktorska. Jesienią 2008 roku prowadziłam konwersatorium „Skąd się biorą teksty?”, będące częścią kursu kreatywnego pisania przy IBL PAN. Zdaje się, że się sprawdziłam… Zdaje się, że dlatego będę prowadzić zajęcia na Kursie Pasji Pisania.


KATARZYNA BONDA

katarzyna bondaautorka powieści kryminalnych i książek dokumentalnych: „Sprawa Niny Frank” (Videograf II, 2007); „Polskie Morderczynie” (Muza, 2008), „Zbrodnia Niedoskonała” (Videograf II, 2009), „Kaiserhof” (Videograf II, 2010) /wydanie w lipcu br). Ukończyła Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Obecnie reporterka „w rezerwie” (pracowała m.in. Newsweek, Wprost, TVP, prasa kobieca, codzienna i inne).


IWONA GRODZKA-GÓRNIK

iwona grodzka gornikurodziła się w Złotowie, ale dzieciństwo i lata szkolne spędziła w Szczecinie. Przez lata byla związana ze szczecińską grupą teatralną. Studiowała ekonomię i przez wiele lat pracowała w warszawskich bankach. Ostatecznie jednak pozwoliła dojść do głosu literackim pasjom i w 2012 roku zadebiutowała powieścią „W niebie na agrafce”. Pisano o niej wówczas, że ma świetny warsztat, operuje plastycznym językiem i poszukuje niebanalnych rozwiązań fabularnych.
Podczas pracy nad kolejnymi książkami zaangażowała się w wiele inicjatyw okololiterackich. Patronowała wydaniu antologii „Lato moralnego niepokoju”, oraz była jej redaktorem, zorganizowała dla Polonii w Walencji spotkanie z polskimi pisarkami, była pomysłodawczynią licznych konkursów na opowiadania, które pozwoliły młodym pisarzom uwierzyć w swoje możliwości.
Ukończyła rożne kursy pisarskie, między innymi kurs scenariopisarski „Adaptacja” dla literatów w Warszawskiej Szkole Filmowej, oraz kurs dla nauczycieli pisania, prowadzony przez Jakuba Winiarskiego. Jakub Winiarski w swoim podręczniku „Po bandzie – jak napisać potencjalny bestseller” umieścił dla Iwony specjalne podziękowanie za nieocenioną pomoc w tworzeniu tegoż podręcznika.
Obecnie Iwona, poza pisaniem, zajmuje się redagowaniem tekstów i script docktoring’iem.


JOANNA JAGIEŁŁO

Joanna Jagiełło

Joanna Jagiełło  (ur. 1974). Z zawodu anglistka. Pracowała jako dziennikarka oraz autorka materiałów do nauki języka angielskiego. Uczyła na wydziale anglistyki oraz w państwowych i prywatnych liceach i gimnazjach. Od wielu lat pracuje jako redaktorka podręczników do języka angielskiego.

Jest autorką autobiograficznej powieści dla dorosłych Hotel dla twoich rzeczy (2014), powieści obyczajowej z wątkiem kryminalnym Taki wstyd (2016) oraz trzech powieści dla młodzieży, tworzących serię: Kawa z kardamonem (2011), Czekolada z chili (2013) i Tiramisu z truskawkami (2016). Dwie pierwsze zostały wydane również na Ukrainie, w języku ukraińskim i rosyjskim, trzecia będzie tam wydana w tym roku. Kawa z kardamonem została nominowana do nagrody polskiej sekcji IBBY Książka Roku 2011 oraz do Nagrody Donga za rok 2011. Już we wrześniu ukażą się Zielone martensy, które otrzymały II. nagrodę  w IV Konkursie Literackim im. Astrid Lingren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży w kategorii wiekowej 10-14.

Jest także autorką książek dla młodszych dzieci  - Oko w oko z diplodokiem (2013), Babula Babalunga (2015), Różowe babeczki (2016) i Pamiętnik Czachy (2014), która to książka została wpisana na Listę Skarbów Muzeum Sztuki Dziecięcej,  oraz  i dwóch tomików poetyckich: Moje pierwsze donikąd (1997) oraz Ślady (2013). Z zamiłowania: pisarka, malarka, poetka, pieśniarka.

Jak napisać książkę?

Ponownie w sprzedaży!
Podręcznik kreatywnego pisania
 

Nasz serwis używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. Dowiedz się wiecej.

Zgadzam się